Lubię testować różne stylówki. Trochę przeginać, czasem niedoginać, bawić się tymi ubraniami i wykorzystywać je w 100%. Tak samo jak lubię robić zdjęcia, nagrywać filmy czy pisać teksty, a potem dzielić się nimi w internecie z ludźmi, z odbiorcami – a bardziej artystycznymi tekstami ze swoimi bliskimi. Naprawdę wielu ludzi mnie pyta, jakim cudem jestem w stanie tyle tworzyć, ale prawda jest naprawdę prosta: ja po prostu działam i nie dzielę się tylko swoją najlepszą pracą.

Widziałem kiedyś super film Petera McKinnona na temat fotografowania. Ludzie w komentarzach pisali mu na temat jego zdjęć, że owszem, bardzo fajne, no ale jest w stanie robić dużo lepsze zdjęcia, co pokazywał w innych filmach. On z kolei odpowiedział – może i tak, ale dlaczego zawsze mam robić najlepsze zdjęcia? Dlaczego czasem po prostu nie mogę robić zdjęć ot tak?

Zobaczcie, ile w tym jest prawdy. Zatracamy się w poszukiwaniu zawsze najlepszego zestawu, pytamy na grupach, co jeszcze można zmienić, co poprawić. A może czasem nie trzeba zestawu poprawiać i nawet jak jest zwyczajny, to można się w nim po prostu dobrze czuć, nie overthinkować tego, czy nie mogliśmy zrobić czegoś lepiej?

Ja jestem zwolennikiem podejścia done is better than perfect. Serio, jak się będziesz dniami zastanawiał, czy masz wystarczająco umiejętności i czy jesteś wystarczająco dobry, to nigdy nie dojdziesz do poziomu, który będzie Cię satysfakcjonował. Bo zawsze da się coś zrobić lepiej i zawsze da się coś poprawić – ale dojście do momentu, w którym akceptujemy swoją pracę taką, jaka jest, w której odczuwasz akceptację i uważasz, że jesteś good enough, to jest moment, w którym wygrywasz życie. Zaczynasz doceniać to, kim jesteś i co osiągnąłeś.

Nie mówię, że warto spoczywać na laurach, ale warto zdać sobie sprawę, że niezależnie kogo sobie weźmiesz na tapet, to zazwyczaj znajdziesz kogoś lepszego od swojego wyboru. Im szybciej zdasz sobie z tego sprawę, tym lepiej, bo czemu mam całe życie spędzić na poszukiwaniu ulubionej pizzy, której jestem fanem, skoro ta obok mojego mieszkania już mi sprawia bardzo dużo przyjemności?

Nie każda Twoja stylówka musi być idealna i perfekcyjna, dopieszczona do granic możliwości, nie każde zdjęcie z wakacji musi mieć idealną kompozycję i ekspozycję, a nie każdy tekst musi mieć puentę otwierającą głowę i dającą do myślenia. Nie trzeba się bez przerwy porównywać do innych i być od nich lepszymi, bo przecież my wszyscy jesteśmy inni i mamy różne wizje.

Róbmy rzeczy dla zabawy. Dla nas samych, nie dla poklasku czy dla serduszek, od których Wasz wyżej/niżej podpisany jest pewnie trochę uzależniony, ale z tym walczy. Widzę często w pytaniach, które dostaję na IG właśnie tę obawę, że nie jesteśmy ubrani wystarczająco dobrze – i ja oczywiście rozumiem, że chcemy się uczyć i poprawić, i to jest super, ale bardzo silnie staram się zaszczepić myśl, że na koniec dnia nikt nie myśli o tym tyle, ile wy sami. Docenianie siebie samego przychodzi najtrudniej, ale od kiedy nauczyłem się to robić, życie stało się dużo przyjemniejsze i przestałem się aż tak bardzo wszystkim przejmować.

Nic tak nie wpędza w wyimaginowane kompleksy jak porównywanie się do innych ludzi w social mediach.

Kolejny film, który dał mi do myślenia mówił o tym, żeby spróbować zrobić kiedyś coś najgorzej jak się da. Wyjść ze strefy komfortu i nie przejmować się najlepszym efektem; nie próbować zrobić czegoś super. Takie działanie pozwala Ci na odkrycie czegoś całkowicie nowego, na spróbowanie nowych rzeczy, których w normalnym trybie byś się w ogóle nie podjął. I to też jest ciekawe, bo bawiąc się w sposób, którego totalnie nie kontrolujemy, bo mamy wywalone, możemy wpaść na coś unikatowego i wyjątkowego, a potem to wykorzystać.

No więc drodzy Państwo, zapraszam serdecznie do wrzucenia na luz, bo oczywiście są sytuacje, w których musimy dać z siebie 100% i zawsze być jak najlepszymi, ale wg mnie nie da się tak funkcjonować dzień w dzień i w każdym aspekcie. A ubrania, jak bardzo są ważne, na pewno nie są takim aspektem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *