Jestem związany z branżą modową już dobre 8 lat, 2 lata studiowałem psychologię i choć zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że przecież nie ocenia się książki po okładce, to jako  wizerunkowy ekspert muszę się z tym stwierdzeniem po prostu nie zgodzić. Ocenia się książkę po okładce w ciągu kilku sekund, co więcej — tę okładkę wręcz należy wykorzystać dla własnych korzyści. Ubieranie się jest jedną z form komunikacji, i tak jak dbamy o sposób, w jakim mówimy i w jakim piszemy, tak warto zadbać o sposób, w jaki się ubieramy.

Co rozumiem przez dbanie o sposób, w jaki się ubieramy?

Czy tego chcemy, czy nie, to ubiór wysyła komunikat każdemu naszemu odbiorcy. Może świadczyć o naszym profesjonalizmie, o tym, że jesteśmy przygotowani do pracy, o tym, że jesteśmy ubrani odpowiednio do okazji. Że szanujemy naszego rozmówcę i poświęciliśmy rano trochę czasu, aby o nasz wizerunek zadbać. Nie jest to coś, co podlega dyskusji — bo oczywiście możemy ubierać się jak chcemy i bagatelizować to, jak jesteśmy odbierani, jednak nie możemy stwierdzić, że nasz strój nie wysyła jasnego komunikatu.

Ma dla mnie znaczenie nawet to, jak jestem ubrany podczas pracy. Zobacz mój wpis — jak się ubrać jako fotograf?

Nawet jeżeli nie znasz się na ubraniach i nie dbasz o własny styl, to zawsze będziesz odbierał wizualne sygnały: ułożone włosy, wyprasowany T-shirt, zadbane dłonie, przystrzyżona broda, zawiązane buty… Aspektów dbania o swój wygląd jest zdecydowanie więcej, i jak już możesz zauważyć, nie chodzi mi stricte o wybieranie ubrań, a o schludność naszej prezencji. To komunikat, który wysyłasz, jeszcze zanim zdążysz przywitać się z drugim człowiekiem.

Czy wygląd ma wpływ na pewność siebie? Klasyczne ubrania męskie

Jestem ekspertem w klasycznej modzie męskiej i dzięki swojemu doświadczeniu mogę powiedzieć jasno, jaki ona ma wpływ na odbiór danego mężczyzny. Męskie ubrania należące do kategorii mody klasycznej zostały zaprojektowane tak, żeby przykrywać wady męskiej sylwetki, a eksponować jej zalety. Stąd po zapięciu marynarki kontrastująca koszula tworzy odwrócony trójkąt, optycznie poszerzając ramiona i wyszczuplając talię. Wyższy stan w spodniach wydłuża nogi, a współgra z nim marynarka przykrywająca pośladki, harmonijnie dzieląc sylwetkę na dwie części. Dopasowana koszula wyszczupla, a centymetr jej rękawa wystający spod marynarki dodatkowo tworzy spójną klamrę kompozycyjną z kołnierzem koszuli lekko wystającym zza marynarki. Gra detali, którą warto opanować, żeby poczuć się pewniej. Brzmi ciekawie, prawda? 

A teraz zobacz sam po sobie — przypomnij sobie, jak czujesz się, kiedy zakładasz marynarkę. Ile dostajesz komplementów. Od razu się prostujesz i idziesz pewniejszym krokiem przed siebie. Garnitur jest zbroją, ale nie dlatego, że jest niewygodny (przynajmniej nie powinien być), lecz dlatego, że chroni Cię podczas każdej ważniejszej sytuacji w Twoim życiu. Od egzaminów, po rozmowy o pracę, aż po wystąpienia publiczne, śluby, bale czy gale. Zasady klasycznej męskiej elegancji nie zostały wymyślone po to, aby utrudniać życie mężczyznom, tylko po to, aby je ułatwiać. Nie musisz każdorazowo zastanawiać się, co wygląda najlepiej, o jakie proporcje musisz zadbać. Masz dopasowaną garderobę do swojej sylwetki i wybierasz rzeczy z automatu, bez kombinowania. Chyba że tego chcesz, bo zaciekawi Cię świat garniturów.

Uważam, że znajomość zasad klasycznej mody męskiej zdecydowanie ułatwia wszystkie późniejsze przygody ze stylem. Jeżeli dobieranie ubrań nie jest dla Ciebie intuicyjne, to poznanie zasad może być wytrychem do tego świata. Kiedy nauczysz się panować nad garniturem, przychodzi czas na nauczenie się panowania nad swoim stylem. Poznajesz ubrania, w których czujesz się dobrze i wiesz, że nawet, jeżeli komuś się nie będą podobać, to nie będzie miało dla Ciebie znaczenia. Możesz swobodnie zacząć łamać zasady, które znasz, a robiąc to świadomie, efekt na pewno będzie robił wrażenie. Pomaga Ci to w zwiększeniu pewności siebie na stałe. O ile na początku ten efekt utrzymywał się tylko, kiedy nosiłeś dobre ubrania, tak z czasem ta pewność siebie staje się czymś wyuczonym i naturalnym.

Zewnętrzne i wewnętrzne umiejscowienie kontroli a ubieranie się

Kolejnym aspektem jest tak zwane umiejscowienie kontroli. Może być wewnętrzne, kiedy uważasz, że jesteś panem swojego życia, oraz zewnętrzne — najczęściej wtedy, kiedy marginalizujesz swój wpływ na życiową drogę i zwalasz winę/zasługę na przeznaczenie i tym podobne. Wewnętrzne umiejscowienie kontroli pomaga odzyskać, uwaga uwaga, kontrolę nad sobą, ponieważ zaczynamy wierzyć w to, że mamy na coś wpływ. Na to, jak jesteśmy ubrani, wpływ mamy duży, więc jeżeli odczuwasz braki we własnym umiejscowieniu kontroli, to ogarnięcie własnej szafy jest dobrym bodźcem do rozpoczęcia zmiany.

Wiesz doskonale, jak postrzegam detale, ale tylko przypomnę: uważam, że to właśnie takie małe szczegóły składają się na cały obraz, więc dla mnie samodzielne wybieranie sobie ubrań jest pomniejszym, ale nadal jednym z aspektów kontroli nad swoim życiem. Kiedy więc przejmujesz trochę kontroli nad swoim życiem, a do tego Twoja pewność siebie rośnie ze względu na to, jak jesteś ubrany… Brzmi to jak naprawdę dobry start.

Nie oceniaj książki po okładce?

Zobacz, ile powstało prac naukowych, ile artykułów możesz znaleźć w internecie na temat tego, jak zrobić najlepiej pierwsze wrażenie. Jest ono ważne, nie da się ukryć — niezwykle trudno później „oczyścić się” z zarzutów, które ktoś Ci postawił tylko dlatego, że pierwszego dnia krzywo na Ciebie spojrzał. Nie masz wpływu na to, jak ludzie na Ciebie patrzą, ale masz wpływ na to, czy przyniesiesz kawę na powitanie nowego zespołu, powiesz dzień dobry, będziesz uśmiechnięty i… dokładnie. W co się ubierzesz.

Jeżeli swoje ubranie zostawisz przypadkowi, to ten aspekt robienia pierwszego wrażenia zawsze będzie losowy. Nie będziesz miał pewności, że zrobiłeś wszystko, aby jak najlepiej zdać egzamin, wypaść na rozmowie o pracę czy spróbować dostać kredyt na mieszkanie, bo jednak ludzie oceniają Cię po wyglądzie. Jest takie badanie, które mówi, że miły, uśmiechnięty mężczyzna w garniturze ma zdecydowanie większe szanse na uzyskanie kredytu bez wkładu własnego niż neutralny mężczyzna w jeansach i T-shircie. Skoro tak już po prostu jest, to czemu nie obrócić tego na swoją korzyść?

Zobacz pełną sesję zdjęciową w tym wpisie — jak pozować do zdjęć jako para?

A jeżeli zadbasz o każdy aspekt, to nawet jak nie dostaniesz tej przykładowej pracy, to zrobiłeś wszystko, co mogłeś. Uwalniające, prawda? Owszem, sam też bym wolał, aby nasz ubiór nie grał aż tak dużej roli w życiu. To moja pasja, ale lubię wychodzić poza ramy. Wiem jednak, że nie można bagatelizować stroju i o ile nie mówię, że na codzień masz chodzić w marynarce i spodniach zaprasowanych w kant, tak z pewnością warto zaprzyjaźnić się z ubraniami wyższej jakości, które zawsze będą wyglądały schludnie i porządnie.

Kontrola to pewność siebie

Jesteś pewny wtedy, kiedy panujesz nad sytuacją. Czemu tak bardzo nie chcesz panować nad tym, jak jesteś ubrany? Czas na zmiany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*
*