Pieniądze szczęścia nie dają. Same w sobie nie dają też spełnienia, za to ich brak może być wielkim obciążeniem. Ich posiadanie również, bo wszystko zależy od Twojego podejścia.

Często wynosimy z domów przekonanie, że pieniędzy ciągle brakuje. W szkole nikt nas nie uczy nimi zarządzać, nikt nie dba o to, abyśmy wiedzieli, jak się nimi posługiwać. Kiedy dorastamy, to przez ich pryzmat często wybieramy kierunek studiów – szukamy dobrze płatnej pracy, żeby móc oszczędzać, kupić samochód czy mieszkanie, i potrzebujemy do tego odpowiedniego wykształcenia, niekoniecznie takiego, jakie nas interesuje.

Z drugiej strony mówi się, że jeżeli będziesz pracował z tym, co kochasz, to nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia. A może właśnie spędzisz w pracy całe życie goniąc za czymś bez zastanowienia, czy to faktycznie Twoja decyzja, czy potrzeba narzucona Ci przez coachów na Instagramie? Ja miałem w swoim życiu okres, w którym pracowałem ponad 200 godzin w miesiącu z tym, co kocham – i jedyne, na co sobie zapracowałem, to wypalenie i niechęć do tego, co było moją pasją.

Moim zdaniem pieniądze same w sobie nie mogą być celem. Podczas studiów pracowałem za 7zł/h w galerii i wypruwałem sobie flaki, żeby kupić skrzypce, bo moim marzeniem była nauka gry. Pieniądze dają możliwości, ale same w sobie Cię nie uszczęśliwią, a jeżeli Twoim sposobem na zarabianie najwięcej jest odmawianie sobie wszystkiego i ciągłe mówienie, że Ci brakuje… To problem nie jest na Twoim koncie, a w Twojej głowie.

Trzeba zadbać o swoją poduszkę finansową i o higienę wydatków. Nie mówię, że masz teraz odpuścić oszczędzanie i codziennie pić kawę na mieście – ale że raz na jakiś czas dobrze jest siebie docenić i podziękować za ciężką pracę, bo zarabianie dla samego zarabiania donikąd nie doprowadzi.

Bogactwo to nie tylko pieniądze, to też pasje, poczucie bezpieczeństwa czy sensu w życiu. Kochający rodzice, wspierający przyjaciele, dbanie o zdrowie. Za te rzeczy warto być wdzięcznym. Niech pieniądze będą dodatkiem do drogi, którą przechodzisz z przyjemnością i satysfakcją.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *