zeiss-batis-25mm-recenzja

Po naprawdę udanej 40mm (recenzja tutaj: Zeiss Batis 40mm F2.0 – recenzja obiektywu) przyszedł czas na kolejny obiektyw marki Zeiss. Tym razem postawiłem na 25mm, ponieważ zawsze ciekawił mnie szerszy kąt. Chciałem przetestować go głównie w nagrywaniu TikToków, ale też porobić trochę fajnych, bardziej skomplikowanych zdjęć pod względem perspektywy i szerokich kadrów. Recenzja obiektywu Zeiss Batis 25mm F2.0 poniżej!

Konstrukcja i waga

Obiektyw jest solidny i dobrze leży w dłoni. Konstrukcja obiektywów z serii Batis jest bliźniacza, więc doskonale wiedziałem, czego się spodziewać. Mała i lekka konstrukcja niezwykle mi odpowiada, więc tak jak i w przypadku 40mm jestem zadowolony z budowy tego obiektywu. Co ciekawe, obiektywy z serii Batis są dobrze zabezpieczone przed wodą i o ile nie robiłbym nimi zdjęcia pod wodą, to z deszczowymi dniami i burzą na pewno sobie poradzą.

Użytkowanie i ostrość

Zeiss Batis 25mm jest naprawdę ostry, czego zresztą się spodziewałem. Podobają mi się niezwykle też kolory zdjęć, które uzyskuję pracując z tymi obiektywami – są one bardziej nasycone i żywe, co pozwala na osiągnięcie świetnych efektów w postprodukcji. Jako że jest to ta sama seria co niedawno recenzowany obiektyw 40mm, to nie będę się rozpisywał o zaletach. Wspomnę za to o czymś, czego w zasadzie nie doświadczyłem w moim pierwszym nabytku, czyli o aberracji chromatycznej (jeżeli nie wiesz, co to jest, zobacz ten wpis).

Nie miałem wcześniej do czynienia z tak szerokim obiektywem do pełnej klatki i niestety nie umiem powiedzieć, czy wszystkie mają podobną wadę – Zeiss Batis 25mm jednak naprawdę mocno aberruje pod słońce. Sam osobiście raczej nie zwracam uwagi na takie detale, jestem też w stanie z wieloma błędami poradzić sobie w postprodukcji. W przypadku 25mm jednak naprawdę zacząłem bacznie przyglądać się temu, gdzie pojawiają się czerwone i fioletowe ramki, oraz zacząłem unikać robienia zdjęć pod słońce.

Wracając do samych zdjęć – przy obiektywie 25mm można się w naprawdę ciekawy sposób pobawić perspektywą. Kiedy robi się zdjęcia od góry, to ludzie wydają się przysadziści i niscy; kiedy od dołu, wszyscy są od razu wyżsi i szczuplejsi. Dodatkowo obiekt blisko obiektywu zawsze będzie wydawał się większy, co bardzo dobrze wpływa na moją kreatywność. Poniższe zdjęcia na przykład to była niesamowita zabawa i na pewno będę starał się jeszcze kiedyś ten efekt wykorzystać.

Recenzja obiektywu Zeiss Batis 25mm powinna też zawierać informacje na temat tego, jak ten obiektyw sprawuje się podczas filmowania. Zainteresował mnie ten temat, kiedy zobaczyłem to szkło w szafce Daniela Schiffera. YouTuber specjalizujący się w kręceniu reklam przyzwyczaił mnie do bardzo wysokiej jakości, w związku z czym spodziewałem się po Batisie najlepszego – i się nie zawiodłem.

Zeiss Batis 25mm w filmowaniu radzi sobie bardzo dobrze. Koniecznie muszę wspomnieć o autofocusie – sam zazwyczaj korzystam z ostrzenia manualnego podczas nagrywania filmów, jednak przy Batisie chciałem wypróbować AF i zobaczyć, czy sobie radzi z bujającym się na wszystkie strony Kamilem. O dziwo 25mm nie sprawiał mi żadnych – w przeciwieństwie do 40mm – problemów podczas filmowania i od kiedy mam ten obiektyw, to wszystkie TikToki nagrywam z autofocusem.

Stosunek ceny do jakości — czy warto kupić obiektyw Zeiss Batis 25mm?

Tak jak i 40mm, ten obiektyw również kupiłem używany. Uważam, że w przedziale cenowym 3-4 tysiące złotych trudno będzie znaleźć coś lepszego niż Batis, który jest naprawdę ostry, dobrze leży w dłoni, jest wodoodporny i ma bardzo szybkiego autofocusa. Jest to świetny sprzęt, moim zdaniem wart 5-6 tysięcy złotych, jednak zachęcam do wypożyczenia tak drogiego obiektywu i przetestowaniu go samemu.

Zeiss Batis 25mm F2.0 – recenzja obiektywu — podsumowanie

Osobiście jestem z tego obiektywu zadowolony. Jest mi potrzebny do nagrywania TikToków oraz do niektórych kadrów w pomieszczeniach. Dla niektórych może to być oczywiście przerost formy nad treścią, ale ja lubię mieć sprzęt wyspecjalizowany, który sprawdza się w określonym typie zadań w 100%. Batis 25mm właśnie do takiej kategorii należy. Oczywiście, że najchętniej kupiłbym obiektyw Zeiss Batis 85mm F1.8, którym wyjątkowo dobrze mi się pracuje, ale co z tego, skoro praktycznie bym go nie używał? Najpierw musiałem zbudować sobie dobrą bazę i ogniskowa 25mm z pewnością do niej należy.

Obiektyw Zeiss Batis 25mm F.20 kupiłem używany na eBayu. Nowy obiektyw jest dostępny między innymi w sklepie cyfrowe.pl. Jeżeli kupisz obiektyw z tego linku afiliacyjnego, ja dostanę małą prowizję.

Aparat: Sony A7RIII (recenzja)
Obiektyw: Zeiss Batis 25mm F2.0 (recenzja obiektywu)

Modelka: Julia Ziółkowska

Linki do produktów to linki afiliacyjne. Jeżeli coś przez nie kupisz, ja dostanę małą prowizję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*