sesja-zdjeciowa-nad-morzem-para

Dziwne, wiem, ale napisałem to wreszcie – czas zaprzyjaźnić się ze statywem. Sam zdecydowanie bardziej wolę robić zdjęcia tzw. handheld, czyli po prostu trzymając aparat w rękach; lubię się przemieszczać, kadrować, kombinować, lubię łapać chwilę. Zdaję sobie sprawę jednak, że moje ręce nie zawsze zdadzą egzamin. Statyw do zdjęć – moje spostrzeżenia i polecenia, jaki statyw do aparatu wybrać.

Kiedy powinieneś robić zdjęcia na statywie?

Co prawda podczas robienia fotorelacji, którą najbardziej lubię, nie ma zbyt dużo miejsca do używania statywu, to jednak jest to jedno z fundamentalnych narzędzi pracy fotografa i należy się z nim oswoić jak najszybciej. Broniłem się rękami i nogami, ale nie da się ukryć, że niektórych rzeczy po prostu nie przeskoczę. Na przykład dłuższego czasu naświetlania. 

Kiedy ustawisz już przysłonę na maksymalne otwarcie, zwiększysz ISO tak, że więcej będzie wstyd i nadal jest za ciemno, nie ma innej opcji, a pobawić się czasem zamknięcia migawki. Musi być dość długi, a im dłuższy, tym bardziej reaguje na nawet najmniejsze drgania Twoich rąk. Sytuację ratuje oczywiście stabilizacja, czy to w obiektywie, czy to w body, powyżej pewnych wartości jednak statyw do zdjęć będzie absolutnie wymagany. Tylko on da Ci 100% pewności, że zdjęcie będzie nieporuszone. Tylko on sprawi, że zdjęcia nocne nie będą ziarniste. 

Przydaje się szczególnie do fotografowania krajobrazów oraz nieba, no i oczywiście modeli – o ile umieją wytrzymać kilka sekund bez ruchu i oddychania. Co ciekawe, statyw i dłuższy czas naświetlania przydaje się też przy kreatywnych zdjęciach, kiedy np. chcemy mieć widoczne linie świetlne lub rozmytych przemieszczających się ludzi przy naszym modelu w pełnej ostrości. Polecam jednak w takich sytuacjach zrobić jedno szybkie zdjęcie modela, również ze statywu na tej samej pozycji, żeby w razie potrzeby móc go przekleić do zdjęcia o zdecydowanie dłuższym czasie naświetlania. Swoją drogą, przy dłuższym czasie naświetlania polecam jedną sztuczkę…

Kiedy ustawiam dłuższy czas naświetlania, włączam też opóźnienie spustu migawki

A robię tak z prostego powodu – kiedy wciskam spust migawki, to aparat lekko drga, a statyw do zdjęć nie niweluje przecież tego typu poruszenia. W związku z tym ustawiając opóźnienie mam pewność, że aparat będzie stał prosto cały czas i zdjęcie nie wyjdzie rozmazane. Innym sposobem jest robienie zdjęć zdalnie, przez pilot lub aplikację w telefonie. W przypadku Sony jest to Imaging Edge Mobile, która nie jest może jakąś spektakularnie przydatną aplikacją, ale z podstawowymi zadaniami jakoś sobie radzi.

Statyw do zdjęć jest też niezbędny przy autoportretach

Których nie robię wyjątkowo dużo, ale zdarzy się. Ustawienie statywu i włączenie Imaging Edge Mobile pozwala na sporo zabawy – dzięki takiej opcji można poznać swoją mimikę i nauczyć się mniej-więcej jak pozować, mając najgorszego krytyka przed sobą. Przecież nikt nie patrzy na Ciebie tak krytycznie, jak Ty sam. Swoją drogą, aparat można też podłączyć bezpośrednio do komputera, jeżeli przydałby Ci się większy ekran – sam nie korzystałem z tej możliwości, ale na pewno można to zrobić przez CaptureOne i oprogramowanie Sony do kamerek internetowych.

Jak się pewnie spodziewasz, jest jeszcze jedna rzecz, z którą wyjątkowo trudno sobie poradzić bez statywu – nagrywanie filmów. Jeżeli nagrywasz vlogi czy lookbooki w domu, po prostu statyw jest Ci niezbędny. Jeżeli chcesz nagrać coś fabularnego w plenerze, również przyda się do sporej liczby ujęć. W związku z tym, jeżeli swoją przyszłość wiążesz z filmowaniem lub YouTube’em, z pewnością musisz poważnie pomyśleć o stabilizacji: dobrym, porządnym statywie oraz dobrym, porządnym gimballu.

Wpis o autoportretach jest dostępny tutaj: Jak zrobić sobie ładne zdjęcie?

Jaki statyw do aparatu wybrać? Czy statyw do lustrzanki jest inny niż statyw do bezlusterkowca?

Moim zdaniem, na początku w miarę tani, ale bez przesady. Korzystałem z plastikowego statywu pożyczonego z domu dziewczyny dość długo i muszę przyznać, że nie było to najwygodniejsze rozwiązanie – tym bardziej, że pojawiał się stres związany z przewróceniem statywu. Jeżeli nie planujesz statywu nigdzie przenosić, to prawdopodobnie sprawdzi się dość sporo modeli. Miej jednak na uwadze, że drogi aparat na tanim, plastikowym statywie to proszenie się o katastrofę. Porządny statyw do lustrzanki czy bezlusterkowca gwarantuje bezpieczeństwo Twojego sprzętu.

Po pewnym czasie warto doinwestować w statyw i tutaj przyszedł mi z pomocą Professor Hines, który korzysta głównie z modeli Sirui. Natchniony przez niego kupiłem statyw Sirui Traveler 7C, który nie należy do najtańszych (ale też nie do najdroższych), jest wytrzymały, lekki i bardzo funkcjonalny. Mi na przykład zależało na lekkim statywie do aparatu, który będzie można przenosić, ale będzie też w miarę wytrzymały. Zdecydowałem się na statyw z włókna węglowego, który jednak czasem muszę czymś dociążyć, żeby mieć pewność, że się nie przewróci. Sirui Traveler 7C ma do tego specjalny haczyk, więc można nawet powiesić plecak czy cięższą kurtkę. Jeżeli stabilność jest na pierwszym miejscu, lepiej poszukać statywu aluminiowego.

Kolejnym ważnym aspektem jest wysokość statywu. Dla przykładu, w porównaniu do tego Sirui jest też niższy model – 5C – który pewnie lepiej sprawdzałby się w podróżach. Jest lżejszy i bardziej kompaktowy, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej się go przenosi. Na rynku jest naprawdę wiele statywów i można znaleźć taki, który idealnie pasuje do Twoich preferencji.

Zwróć też uwagę na głowicę. Raz, że niektóre statywy mogą w ogóle nie mieć jej w zestawie. Dwa, że głowica może nie ruszać się tak, jak tego potrzebujesz. Kulkowe głowice są dość mobilne, ale jeżeli planujesz robić idealne zdjęcia pod kątem 90 stopni w dół – będziesz potrzebował czegoś innego.

Jaki statyw do aparatu wybrać – podsumowanie

Statyw do lustrzanki to dokładnie taki sam dodatek, jak statyw do bezlusterkowca, czy nawet telefonu. Porządny statyw, z dobrą głowicą (tym elementem na samej górze, który odpowiada za trzymanie i mobilność aparatu) będzie sprzętem uniwersalnym i sprawdzi się w wielu sytuacjach. Podsumowując: statyw do lustrzanki czy bezlusterkowca to naprawdę fajna zabawka i potrafi ułatwić życie.

Statyw Sirui Traveler 7C kupiłem w sklepie cyfrowe.pl. Jeżeli kupisz statyw z tego linku afiliacyjnego, ja dostanę małą prowizję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*