jak-robic-zdjecia-na-instagram

Nie ma co się silić na zbyt długie wstępy — Instagram jest w końcu dokładnie tym social media, które po prostu żyje zdjęciami. Nie mam zamiaru odkrywać przed Tobą Ameryki, pokażę Ci natomiast kilka moich prostych sztuczek, które zauważalnie poprawiają komfort pracy instagramowego fotografa. Jak robić zdjęcia na Instagram?

Mały disclaimer — nie można fiksować się za bardzo na robieniu zdjęć stricte pod Instagram. Przy prowadzeniu profilu trzeba zwracać uwagę na poniższe aspekty, ale skupianie się tylko na nich może źle na nas wpłynąć. Opisuję swoje myślenie w tym wpisie: jak Instagram zabija naszą kreatywność? I zdecydowanie radzę go przeczytać, jeżeli zaczynacie czuć się beznadziejni i macie problemy związane z zasięgami.

Włącz siatkę

Ten krok był przemaglowany wielokrotnie, przez naprawdę wiele poradników, musi się znaleźć też i u mnie. W tej całej siatce chodzi po prostu o to, żeby mieć możliwość zaplanowania swojego zdjęcia, żeby wiedzieć, jak je kadrować, i żeby wykorzystać linie na ekranie do ustawienia aparatu w miarę prosto. Przekrzywione ujęcie potrafi zepsuć nawet najpiękniejszą scenerię i pozę. Włączenie siatki jest pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić fajne zdjęcie na Instagrama.

Pamiętaj, że Instagramowy format to 4:5

Kiedy robisz zdjęcie na Instagram, zawsze w głowie musisz mieć fakt, że będziesz musiał obciąć dół i górę. Niby oczywiste, jednak w ferworze pracy bardzo łatwo o tym zapomnieć — a tego się już w postprodukcji poprawić nie da. Z tego powodu, kiedy znalazłeś już ten idealny kadr, po prostu odsuń się trochę do tyłu, dzięki czemu zyskasz przestrzeń do usunięcia już na zdjęciu.

Pamiętaj, że na profilu zdjęcie będzie widoczne w kwadracie

Choć podczas scrollowania zdjęcie faktycznie będzie widoczne w 4:5, to musisz mieć na uwadze, że na Twoim profilu będzie widoczne… w kwadracie. Nie mówię od razu, że masz wszystkie zdjęcia robić w kwadracie, natomiast, jeżeli oczywiście masz możliwość, staraj się na przykład nie ucinać ludziom głów. 

Do tego kroku muszę dodać mały disclaimer – nie mówię, że teraz koniecznie masz mieć w głowie głównie kwadrat i zrezygnować z pionowych czy poziomych zdjęć. Sam dość rzadko zastanawiam się nad tym, jak dane zdjęcie będzie wyglądało w kwadracie. Jest to jednak ważna rzecz w przypadku planowania swojej tablicy, ponieważ pomoże w odpowiednim ułożeniu kolorów, przybraniu odpowiedniej pozy i zaakcentowaniu tego, na czym zależy. Zdjęcie na Insta wymaga trochę przemyślenia!

Nie skupiaj się na jakości więcej, niż musisz

Pamiętaj, że lepsze jest wrogiem dobrego. Zdjęcia na Instagramie żyją chwilę i co prawda są Twoją wizytówką, ale nikt nie będzie ich analizował na milion sposobów. Najważniejsze są tutaj emocje, jakie dane zdjęcie wywoła — jeżeli jest technicznie perfekcyjnie, to super, ale zasięgowo często lepiej jest zrobić zdjęcie telefonem w odpowiednim momencie niż poświęcać czas na dopieszczenie fotografii porządnym aparatem. Koniecznie przeczytaj mój wpis „kalibracja ekranu — jak obrabiać zdjęcia wrzucane do internetu„, żeby poznać trzy najważniejsze sztuczki do obrabiania zdjęć na Instagram.

Piszę tu oczywiście głównie o profilach lifestylowych czy modowych, jednak w mojej opinii nawet profil profesjonalnego fotografa może zyskać na zdjęciach niekoniecznie najlepszych jakościowo, ale wywołujących emocje. Czasy, gdzie portfolio było najważniejsze już dawno się skończyły — dziś należy też dbać o swoją markę osobistą i o to, aby być lubianym w swojej społeczności. Wiedza, jak robić zdjęcia na Instagram, nie wystarczy sama w sobie.

Zmień tło w Lightroomie

Podczas obrabiania zdjęć i dopasowywania kolorów musisz mieć na uwadze, że będzie ono wyświetlane na Instagramie. Oznacza to, że tło, na którym zdjęcie będzie widoczne, będzie białe lub czarne. Na takie właśnie najlepiej ustawić tło w Lightroomie, którego domyślne tło jest w kolorze szarym. Pozwoli to na zweryfikowanie, czy zdjęcie nie będzie za bardzo zlewało się z tłem.

Powyższe 5 prostych kroków, które zawsze warto mieć na uwadze i które tu wskazałem to nie jest oczywiście żadne rocket science. Pozwoli natomiast trochę uszeregować sobie wiedzę i jeżeli będzie okazja, to po prostu przemyśleć sprawnie każdy kadr, który chcemy wrzucić na Instagram. Czy jest to droga do ogromnej popularności? Niekoniecznie, ta bowiem zależy od całej masy innych czynników. Jest to jednak jeden z fundamentów, który musi wejść w nawyk.

Jak dodawać zdjęcia na Instagram z komputera? Czy da się dodać kilka zdjęć na Instagram?

Oficjalnym sposobem na dodawanie zdjęć na Instagram z komputera jest facebookowe Creator Studio. Jest ono dostępne dla profili biznesowych połączonych z Facebookiem i zdecydowanie ułatwia pracę. Pozwala zaplanować zdjęcia na Instagram, można dodawać je z wyprzedzeniem i zadbać o każdy aspekt opisu czy hashtagów bez zbędnego pośpiechu. W Creator Studio, tak jak w aplikacji IG, da się dodać kilka zdjęć na Instagram — będą one obecne w karuzeli.

Jak robić zdjęcia na Instagram — podsumowanie

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zapamiętać z tego wpisu, to myślenie o zdjęciach w formacie 4×5 oraz w kwadracie. Tylko to pozwoli Ci znacząco poprawić jakość Twojej instagramowej tablicy, ponieważ przestaniesz później na siłę kadrować, ucinać kończyny czy małe akcenty, które chciałeś na swoim zdjęciu zachować. Wiesz więc, jak zrobić fajne zdjęcie na Instagrama, ale nie zapominaj o technicznych kwestiach — wtedy zdecydowanie lepiej będzie to wyglądało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*